50W LED Solar Street Light with Solar frame wrap on pole, unique design with high quality, good for highway, street etc government project.
1. Use 4 sides of high efficiency monocrystalline solar panel around pole;
2. Solar panel with great energy absorbing even weak sunshine;
3.High efficiency PERC solar panel, solar power lifetime more than 25 years.
It has been widely used in villa, Home Communities, Gardens, and etc.
Specifications
| Power of the Solar | 400W(50W*8pcs) solar frame Wrap on pole |
| Battery Capability | 12V/50Ah |
| Battery Type | LifePO4 Lithium Battery |
| Power of the Light | 50W |
| Pole Height | 5500mm |
| Color Temperature | 3000K/6000K |
| Working Temperature | -20℃~60℃+ |
| Charging time | 4-5hours per day |
| Cloudy days lasting | 2-3 cloudy or rainy days |
| IP Rating | IP65 for outdoor use |