Descriptions & Advantages
1. Solar lotus light design original from Lotus shape;
2. Integrated solar panel install on top of round housing;
3. Made of die-casting aluminum material, very durable;
4. Controller and battery built inside of housing, anti theft;
5. 2019 innovative solar garden light new design, nice design with good quality.
Specification
| Power of the solar panel | 45W |
| Battery capacity | 12.5V/40AH |
| Battery type | LifePO4 battery |
| Light effect | 130-150lm/W |
| Power of the light | 15W-25W |
| Total height | 4000mm |
| Color temperature(CCT) | 3000K-6000K |
| work temperature | -20℃~60℃ |
| Installation tube size | 76mm |
| Materials | Die-casting and PMMA diffuser |






