1. Innovational solar bollard light/solar lawn light with flexible solar panel, simple type with hign end light output;
2. Working mode: shut down during the day, the evening to work automatically;
3. Housing color black color standard, other color is available when reach quantity;
4. LED solar bollard light with flexible solar panel, wrapped on a light pole
Solar Bollard Light has been widely used in villa, Home Communities Gardens, Pathway, Resorts etc.


| Power of the Solar | 20-40W Flexible solar panel with aluminum mold Wrap on pole |
| Battery Capability | 3.2V/10AH/3.2V/20Ah |
| Battery Type | LifePO4 Lithium Battery |
| Power of the Light | 3-7W |
| Total Height | 800mm |
| Color Temperature | 3000K-6000K |
| Working Temperature | -20℃~60℃ |
| Charging time | 4-5hours |
| per day Cloudy days lasting | 3-5 cloudy or rainy days |
| IP Rating | IP65 for outdoor use |
